Květnové oslavy osvobození

Během několika prvních květnových dní roku 1945 došlo v České republice ke třem významným událostem. Generál Patton osvobodil většinu území západních Čech od nadvlády nacistického Německa do 5. května. 8. května se Němci oficiálně vzdali spojeneckým silám na západní frontě. Druhá světová válka skončila o den později, když sovětská Rudá armáda dorazila do Prahy.

Během komunistické éry slavili Češi své osvobození od nacistického Německa 9. května na památku sovětského osvobození Prahy. Po sametové revoluci v roce 1989 však bylo datum oslav posunuto na osmý květen.

Také u nás ve Strakonicích se již tradičně 5. května slaví osvobození. Letos se na programu podílela i naše škola. Celé vystoupení zahájila Izzy Aspen s básní Freedom jako symbolické mírové poselství pro budoucnost. Pak zazpívaly děti z malého sboru, a i přesto, že jejich dirigentka paní učitelka Hradecká ležela doma s horečkou, zpívaly za doprovodu paní učitelky Vrškové moc krásně. Moc všem děkuji za krásný slavnostní zážitek.

Pár foteček na památku

P1090823

P1090830

P1090832

P1090834

P1090836


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>