Vyberte stránku

Nadaní žáci naší školy z 1. i 2. stupně navštívili ve středu 8. 11. v rámci Týdne Akademie věd dva vědecké ústavy v Praze.

Čekala nás návštěva Ústavu fyziky atmosféry a Ústavu experimentální biologie.

RNDr. David Píša, Ph.D. z ústavu fyziky atmosféry nám vysvětlil, jak vzniká polární záře. Přednáška byla o to zajímavější, že v tomto týdnu bylo možné tento vzácný jev pozorovat i u nás. Velkým překvapením pro nás bylo zařízení Planeterrella, které umí polární záři vytvořit. Jedná se o unikátní zařízení, jediné ve střední Evropě. Ve speciální aparatuře probíhají za sníženého tlaku elektrické výboje. Tyto výboje vytváří plazma, které dále interaguje s neutrální atmosférou a světélkuje. Pomocí vhodné konfigurace se dá simulovat například polární záře nebo sluneční vítr. Žáky naší školy přednáška i demonstrace jevu zaujala, měli spoustu otázek a ukázali na svůj věk i neobvykle podrobné znalosti z této oblasti.

Druhou zastávkou byl Ústav experimentální biologie, kde byla připravena řada zajímavých stanovišť. Vyzkoušeli jsme si, jak z rostliny získat DNA, jakým způsobem se pracuje se semínky, aby nebyla kontaminovaná zvenčí, vyrobili jsme si zmrzlinu pomocí tekutého dusíku. Při pokusu s lentilkami, jsme zjistili spektrum barev, ze kterého se barvy lentilek skládají. Naučili jsme se pracovat s pipetou a speciálními mikroskopy. Ochutnali jsme nové odrůdy jablek, vyšlechtěných právě v pražském ústavu. Zkusili jsme si i vyplnit krátký kvíz. Potřebovali bychom jednou tolik času, abychom všechno stihli.

Všichni byli z Akademie věd nadšení a těší se na další ročník. Děti byly skvělé, výborně reprezentovali svými znalostmi i nadšením naši školu a určitě si celou akci užily.

Poděkování patří krajskému úřadu v Českých Budějovicích, který nám pomohl s financováním cesty.

Radek Čejka, Jana Rohová, Lenka Kloudová