Vyberte stránku

S roční pauzou se opět deváté třídy mohli účastnit vodáckého kurzu na Vltavě. Snad proto, že minulý ročník se nemohl konat, vše hrálo do karet deváťákům. Od teplého počasí bez přeháněk, přes hojnost vody v řece, po téměř prázdné kempy a pohodovou atmosféru dobré party.

A co se účastníci naučili? Prvním pravidlo, že vodák vodákovi pomáhá a dále ovládání kanoe i raftu, že „cvaknout se“ neznamená ostudu, že i na první pohled respekt budící jezy se dají sjíždět a úspěšně, už víme, kolik se dá utratit, ale i ušetřit. (Filipe bravo!) A hlavně – že sjíždění řeky se dá pěkně užít.

Trasa vedla z Vyššího Brodu přes Rožmberk, kde se stavilo na oběd a „koupačku“, do kempu Pískárna. To byla cílová stanice prvního dne. Navštívili jsme vyhlášenou restauraci u Vikinga a po táboráku, stanovali přes noc. Ujelo se 26 km a sjeli se 3 jezy. Druhý den nás čekalo nejvíce jezů a to 7. Čtvrtý z nich je vyhlášený tzv. Skleník. Nikdo se nezalekl a všichni ho sjeli, výborný výkon! Zasloužený odpočinek a oběd vodáky čekal v Českém Krumlově. Následovalo 17 km do Zlaté Koruny, což byl cílový kemp čtvrtečního dne. Za druhý den ujeto také 26 km a zdoláno 7 jezů. Za zmínku stojí nejdelší retardéra na Vltavě 32 m u Větřní a již zmiňovaný Skleník v Českém Krumlově. Po koupání a večeři nás čekalo milé překvapení v podobě návštěvy a povzbuzení od pana ředitele a kantorů s kytarovým virtuózem, který nám zpříjemnil večer u ohně.  Třetí den začal jako ten minulý v osm ráno a již po desáté hodině opouštíme břehy Zlaté Koruny směr zastávka Placky na Vltavě, které jsou legendární a poté konečná v Boršově nad Vltavou v kempu Poslední štace, kam pro nás přijel vlastní autobus. Za pátek splaveno 20 km řeky, zdolány peřeje u Rybů a deváťáci si také vyzkoušeli, jaké to je přenášet plavidla na posledním jezu v Boršově.

Rekapitulace kurzu:

Trasa „minimálně“ – na vodě 72 km, vlakem 122 km, pěšky 3 km a autobusem 65 km. Sjeto 10 jezů, 1 peřej a 1 jez přenesen. Deváťáků na kurzu v počtu 32 žáků a 5 instruktorů / pedagogů. A další pomocný personál. Všichni absolvovali na výbornou.

Z mého pohledu vydařený kurz a nebýt jednoho vyskočeného ramene a jedné odřené nohy, tak celému turnusu dávám za jedna podtržená.  Tak na vodě zase někdy ahóój!