Vyberte stránku

Letos se kurz vodní turistiky prodloužil o jeden den na vodě. Proto i úseky na vodě byly kratší než jsme byli zvyklí. A jak to tedy probíhalo?

                Ráno po srazu na vlakovém nádraží se odjíždělo směr Vyšší Brod – klášter. Zažili jsme, jak cestují vodáci s plnou polní na zádech, někdy i v rukou. K tomu dva přestupy v Českých Budějovicích a Rybníce. V kempu ve Vyšším Brodě nás již čekala plavidla, která se po 4 dny na vodě, stala našimi dopravními prostředky. První den jsme zvládli úspěšně splutím tří jezů a urazili vzdálenost 10 km. Pod hradem Rožmberk se postavili stany, kde jsme nocovali. Další den nás čekala trasa 22 km splutí dvou jezů. Každý vodák ví, že vynechat na jídlo vodáckou restauraci u Vikinga by byl hřích, a proto i my se dobře najedli právě tam. Na dalším úseku plavby byly k vidění papírny ve Větřní, kde se nachází i nejdelší retardéra na Vltavě, tam si všichni užili 32m dlouhou šlajsnu. Výjimečně někteří okusili i teplotu vody. Po Papouščí skále nás již čekal kemp Nové Spolí, který se stal naším druhým domovem na Vltavě. Večer začalo pršet, naštěstí až po postavení stanů a jen jsme mohli účastně hledět z tepla a hlavně sucha na ty party, které to štěstí neměli J.  Následný výlet do Českého Krumlova se nesl ve znamení „dobře se najíst“. Čtvrteční den byl nejbohatším na jezy a ještě před obědem bylo pokořeno na 4 jezy a z toho ten největší a to Skleník, který se stal pro naše lodě dobrým skalpem. Pouze 2 posádky si „vylámaly zuby“ při snaze uspět. Posledním jezem naší pouti byla až šlajsna ve Zlaté Koruně těsně nad kempem, kde jsme bytovali. Večer nám zpříjemnila návštěva, která se postarala o hudební zábavu naší skupiny. Páteční den bylo poprvé pod mrakem a my přesto vypluli podle plánu. Před polednem až na lodě zavanula libá vůně staročeských placek od Milana a již tradiční zastávkou jsme nic nezůstali dlužni hladovějícím břichům. Nasyceni a na rychlé vodě se nám přibližoval kemp Boršov nad Vltavou a my věděli, že jednou všechno končí, aby uvolnilo místo novým zážitkům. Autobus nás zdravé, unavené a s plno zážitky dovezl před školu, kde oficiálně skončil kurz vodní turistiky pro rok 2022. Mise splněna!

P.S. na disku Y ve škole je možnost si stáhnout fotky a videa z kurzu a také prezentaci od Pepy, kterému tímto velice moc děkuji!